Kino: Apen
Vi våkner ved siden av Krister på badet. Han er blodig og tilsynelatende stressa, men målbevisst.
Less is more
Apen er en psykologisk reise i menneskesinnet. Det er en ekstrem situasjon vi befinner oss i, men forløpet og akkurat hva som har skjedd vet vi ikke. Forhistorien dannes hovedsakelig i publikums egne hoder, men filmen gir oss mange subtile hint.
Apen er en intim reise med en person du ikke vil reise sammen med, men som har gjort noe du bare må finne ut av hva er.
Etter hvert som jeg får større innblikk i situasjonen Krister befinner seg i, begynner hjernen å jobbe. Jeg ser for meg hva som kan ha skjedd. Forløp og omstendigheter som kan ha utløst handlinger jeg ikke får se, men som jeg likevel kan ane konsekvensene av.
Troverdig
Hovedrolleinnehaver Olle Sarri er så til de grader troverdig i rollen som den passivt aggressive Krister at filmen nesten føles som en dokumentar. Regissør Jesper Ganslandt forteller oss så lite som mulig, men lar intense nærbilder av en desperat mann dominere bildet.
Som publikum mister man med en gang den fullstendige oversikten. Det føles innestengt og kvelende, men det er også hensikten.
Apen er laget for å framkalle ubehagelige følelser, og gjør det til gangs.
Her er ingenting eksplisitt. Alle replikker kan tolkes, alle scener analyserer. Det er alvorstungt, usikkert og svevende.
Apen er nok en av de verste filmopplevelsene mine, men på en veldig positiv måte. En film jeg nærmest ble mentalt nedbrutt av å se, samtidig som jeg satt som limt fast i setet for å se ferdig.
En realistisk og ukonvensjonell skildring av en ekstrem situasjon. Apen setter merker i sjelen.
Terningkast: 6
Les også:
- Kino: Edge of Darkness Det blir akkurat som forventet når Mel Gibson inntar rollen...
- Kino: Strengt Hemmelig En sterk og personlig dokumentar om Norges farligste mann. Hemmeligheter...
- Kino: Cop Out Regissør Kevin Smith og hovedrolleinnehaverne Bruce Willis og Tracy Morgan...
- Kino: The Road Intens og vakker reise....
- Kino: Mary & Max En fantastisk rørende og morsom film!...




Kommentarer